Novice in dogodki

Novice in dogodki

Novice in dogodki

POLETNA ŠOLA FVO – MAJHNI KORAKI ZA VELIKE SPREMEMBE V OKOLJU 2024
/ Categories: News

POLETNA ŠOLA FVO – MAJHNI KORAKI ZA VELIKE SPREMEMBE V OKOLJU 2024

V času od 26. do 29. avgusta 2024 je Fakulteta za varstvo okolja v Velenju znova gostila mlade raziskovalce na drugi poletni šoli z naslovom »Majhni koraki za velike spremembe v okolju«. Glavni cilj poletne šole, ki jo v okviru projekta »Promocija študija s STE(A)M področij za poklice prihodnosti« financira Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, je spodbuditi zanimanje za področja znanosti, tehnologij, inženirstva, umetnosti in matematike ter s pomočjo inovativnih pedagoških praks pri mladih razviti načine kritičnega razmišljanja in izražanja svojih misli. Velik pomen poletne šole je prav tako zabavno, koristno in poučno preživljanje prostega časa poletnih počitnic, v okviru katerega se raziskovalci srečajo s pomembnimi vsebinami, s katerimi se bodo spopadali na nadaljnji življenjski, izobraževalni ali poklicni poti.

V okviru poletne šole sta potekali dve delavnici – Laboratorij v naravi, kjer so se udeleženci ukvarjali predvsem z vodnimi telesi in Stopinje v tleh, kjer so obravnavali tla ter njihovo vlogo v okolju. Vsebine delavnic se močno prepletajo in medsebojno dopolnjujejo, udeleženci pa so se v treh dneh dobro seznanili s pomembnostjo in problematiko omenjenih področij narave.

Mladi znanstveniki so se ukvarjali s terenskim pridobivanjem okoljskih vzorcev, terensko analitiko in pisanjem terenskega dnevnika. Pridobljene vzorce so dodatno analizirali tudi v laboratoriju na fakulteti, kjer so jih pobliže pregledali s pomočjo stereolup in mikroskopa. Spoznali so hitre analitske teste za ugotavljanje stanja vode in možnih onesnažil ter pod mikroskopom iskali predstavnike vodnih organizmov, ki so jih s pomočjo taksonomskih ključev tudi določali. Rokovali so tudi s pedološkimi pripomočki, se naučili izkopa talnega profila in ločevanja talnih horizontov. Spoznali so dejavnike, ki vplivajo na barvo tal ter z uporabo priročnika za vsak vzorec določili barvno kodo. Izboljšali so zavedanje pomembnosti zdravih tal in spoznali pomembne ekosistemske storitve, ki nam jih tla nudijo ter s tem povezanimi največjimi grožnjami tlom. Udeleženci so izrazili tudi svojo umetniško plat in v ustvarjalni delavnici iz fino mlete in presejane prsti izdelali voščenke ter narisali risbe z naravnimi odtenki.

Letošnja vodja poletne šole Katja Črnec, mag. ekol. biod., je razložila izbor letošnjih obravnavanih tematik. Na območju Šaleške kotline smo obdani z obilico jezer, ki so v zadnjem času pod vplivom velikih pritiskov, predvsem zaradi gradnje nove infrastrukture in prometnih povezav ter zaradi delovanja že obstoječih objektov. Prav tako se jezera vse bolj izkoriščajo za namene rekreacije in turizma. Vse omenjeno lahko deluje tudi kot potencialno onesnažilo, zato se je treba dobro zavedati posledic našega rokovanja z okoljem. S tem pa je močno povezano tudi zdravje naših tal. Tla so pogosto spregledana in jih jemljemo za samoumevna, vendar temu ne sme biti tako. Tla si gotovo zaslužijo posebno mesto v našem življenju, saj so lahko, zaradi nepremišljenih posegov, rodovitna tla izgubljena za čas naše civilizacije. Z dejavnostmi v okviru poletne šole, smo želeli vzpostaviti odnos med tlemi in posameznikom, spodbuditi zanimanje za tla in povečati zavedanje o vseh ekosistemskih storitvah tal, ki jih ljudje vsakodnevno izkoriščamo. Glavno sporočilo poletne šole je, da moramo z okoljem ravnati odgovorno, saj smo od njega popolnoma odvisni.

 

 

IZJAVE UDELEŽENK IN UDELEŽENCA:

Shaia Križan (1. letnik Ekonomske šole Celje): »Pri poletni šoli mi je bilo najbolj všeč terensko delo. Tam se mi zdi, da sem odnesla največ znanja in pridobila največ izkušenj. Všeč mi je bilo tudi laboratorijsko delo, ker nismo delali preveč nevarnih zadev.«

Maj Zdovc (OŠ Štore): »Najbolj mi je v spominu ostalo terensko delo, terenska analiza vodnega vzorca, izdelava voščenk iz prsti. Izvedel sem veliko novega, prvič sem se tudi vozil s pletno po jezeru. Bilo je super doživetje.«

Mia Kotnik (II. osnovna šola v Celju): »Uživala sem v terenskem delu v povezavi s tlemi. Všeč mi je bil izkop talnega profila in predstavitev jezer na vožnji s pletno. Zelo so mi ostale v spominu slike nenavadnih barv tal in določanje barvne kode. Naučila sem se določanja obstojnosti talnih struktur. Všeč mi je bilo tudi reševanje križank in risanje s prstjo.

Neža Balažič (OŠ Štore): »Najbolj mi je bilo všeč trenje prsti in presajanje, da smo lahko potem s tem barvali ter delavnice izdelave voščenk. Všeč mi je pedološki material, sploh »hori hori« nož. Najbolj sem si zapolnila izraz pedologija.«

Zala Balažič (OŠ Štore): »Meni je bilo najbolj všeč terensko delo, kopanje talnih profilov, pogovor o vodi in terenska analiza vzorcev. Všeč mi je bilo tudi mikroskopiranje in določanje barvne kode tal v laboratoriju.«

Izjava vodje delavnice Stopinje v tleh, Katje Črnec, po končani poletni šoli: »Ob koncu poletne šole sem zelo zadovoljna z dogajanjem v zadnjih treh dneh. Mislim, da je bila poletna šola velik uspeh in da so udeleženci veliko odnesli, saj so se z nekaterimi temami srečali prvič. Menim, da se največ naučimo ob praktičnem delu, kar smo zagotovili z raznimi aktivnostmi v laboratoriju in predvsem ob terenskem delu. Opažam, da so tudi naši raziskovalci najbolj uživali ob praktičnih aktivnostih. Opazen je tudi  premik v razmišljanju, saj so se udeleženci zadnji dan bolj aktivno vključevali v razprave, imeli so bolj jasno izoblikovano stališče in znali so povezovati predstavljene tematike. Želim si, da bi še kdaj v prihodnosti izvedli podoben program, saj so pridobljene izkušnje za vse sodelujoče neprecenljive. Mladi so bili zelo vedoželjni, veliko so spraševali, zato smo program dogajanja tudi sproti prilagajali glede na zanimanje. To je velika prednost poletne šole, saj to v klasičnem učnem programu ni mogoče v tolikšnem obsegu.«

Izjave vodje delavnice Laboratorij v naravi, Aljoše Krajnc, po končani poletni šoli: »Prepričan sem, da se učimo vse življenje, in kaj je boljšega kot učenje na zabaven način, ko se ti sploh ne zavedaš, da se učiš? Zato sem mnenja, da je bila poletna šola uspešno izvedena in da so se učenci naučili veliko zanimivih stvari, ki jih v šolskih klopeh vidijo le na ekranu ali v zvezku. Ob čudovitih razgledih na Velenjska jezera in na pultih našega laboratorija so otroci spoznavali pomen terenskih in laboratorijskih analiz vode in prsti. Ob vsem tem so lahko svojo kreativno plat izrazili skozi umetnine, ki so jih ustvarili z voščenkami in barvami, ki so jih predhodno sami tudi izdelali.«

 

Projekt »Promocija študija s STE(A)M  področij  za  poklice prihodnosti s kakovostnimi aktivnostmi in vsebinami za mlade izven javnih univerzitetnih središč« traja 3 leta, v projektu pa poleg Fakultete za varstvo okolja sodelujejo še Univerza v Novi Gorici, Fakulteta za tehnologijo polimerov iz Slovenj Gradca in Fakulteta za strojništvo Univerze v Novem Mestu. Partnerji smo namreč ugotovili, da je v Koroški, Dolenjski, Severno Primorski in Savinjski regiji, kjer imajo sedež partnerski VŠZ, ponudba aktivnosti, ki bi vzpodbujale mlade za vpis na STE(A)M področja bistveno manj kot v Ljubljani, Mariboru, Kopru… Tako kakovostnih aktivnosti, ki se izvajajo na šolah v okviru pouka, kot tudi izven šolskih in počitniških aktivnosti (krožki, poletni tabori…). To pomeni, da so otroci iz teh okolij v de-privilegiranem položaju, saj nimajo dostopa do teh aktivnosti, kar prispeva k poslabšanju situacije na naslednjih področjih: vpisu in zanimanju mladih za vpis na STE(A)M študijske programe, kjer že sedaj primanjkuje kadra ter na področju doseganja ključnih prečnih kompetenc (npr.: inovativnost, kritično mišljenje in reševanje problemov, IKT kompetence, …), ki so pomembne za uspešno delo v globalnem, hitro spreminjajočem delovnem okolju. Poleg tega želimo s kakovostnimi obšolskimi in poletnimi aktivnostmi zmanjšati tudi trend zviševanja časa, ki ga mladi preživijo nekreativno z igranjem video igric, na socialnih omrežjih, pred televizorjem…

Previous Article Poletna šola Fakultete za varstvo okolja - Majhni koraki za velike spremembe v okolju
Next Article ŽE DRUGIČ USPEŠNA POLETNA ŠOLA NA TEMO MODELIRANJA IN IZDELAVE MODELOV LAHKIH LETAL S TEHNOLOGIJO 3D TISKA, TOKRAT NA DVEH LOKACIJAH (V SLOVENJ GRADCU IN V VIPAVI)

Name:
Email:
Subject:
Message:
x